Valunzi, ili iznenadni talasi vrućine, jedan su od najčešćih simptoma ulaska u menopauzu i javljaju se kod čak 75 %  žena.

Uz pojačano crvenilo kože, brži rad srca, pojačano i učestalo znojenje “bez razloga” i talase vrućine, ne treba mnogo da se u pojedinim situacijama tokom menopauze osećamo nelagodno i neprijatno. Uz sve ove simptome, kvalitet sna i života, kao i svakodnevno funkcionisanje, mogu biti značajno narušeni.

Ipak, dobra stvar je da se valunzi u većini situacija mogu držati pod kontrolom. U nastavku saznajte koliko traju i kako uplažiti valunge u menopauzi.

Valunzi – šta je to?

Valunzi se najjednostavnije mogu opisati kao iznenadni napadi osećaja toplote koji se šire duž celog tela, posebno zahvatajući grudi, lice i vrat.

Ovi simptomi, kao i većina dešavanja u organizmu, rezultat su hormonskih promena. Tokom menopauze dolazi do pada nivoa estrogena, hormona koji utiče na centar u mozgu koji je zadužen za regulisanje telesne temperature. Kao posledica tog disbalansaa u nivou hormona, dolazi do greške u tumačenju telesne temperature, te telo pokušava da se “ohladi” kroz pojačano znojenje i širenje krvnih sudova, iako nije zaista potrebno.

Valunzi se pored hormonskog disbalansa još mogu javiti i zbog stresa, anksioznosti,  prekomerne konzumacije alkohola, kofeina ili zdravstvenih problema kao što je hipertenzija.

Valunzi u menopauzi – simptomi

Valunzi u menopauzi se obično pojavljuju iznenada i njihov talas može da traje od nekoliko sekundi do nekoliko minuta.

Neki od najčeščih simptoma su:

  • Iznenadni osećaj intenzivne, neizdržive toplote
  • Crvenilo lica, vrata i gornjeg dela tela
  • Pojačano znojenje, naročito tokom noći (noćni valunzi)
  • Ubrzan rad srca
  • Osećaj jeze nakon što valung prođe
  • Osećaj nemira i anksioznost
  • Pad libida

Kada su u pitanju intenzitet i učestalost valunga, oni mogu veoma da variraju, te se kod nekih žena pojavlju veoma retko, dok kod drugih mogu da budu veoma česti i iscrpljujući.

Koliko traju valunzi u menopauzi?

Kao i sve ostalo, i trajanje valunga u menopauzi je individualno i razlikuje se od žene do žene. Kod nekih, valunzi mogu da traju nekoliko meseci, dok kod drugih mogu trajati i do deset godina nakon poslednje menstruacije.

Prosečno trajanje valunga je između pet i sedam godina. Ipak, postoje slučajevi kada se valunzi povremeno vraćaju i nakon ovog perioda.

Na trajanje valunga mogu značajno uticati faktori i kao što su nivo stresa, način života, ishrana, zdravstveni problemi kao što su dijabetes ili hipertenzija i genetska predispozicija.

Do koliko godina traju valunzi?

Ženama u menopauzi često valunzi zadaju ogromne neprijatnosti, te razmišljaju da oni nikada neće prestati. Većina žena oseća pobolljšanje nakon pet do sedam godina, kada oni postaju sve slabiji i javljaju se sve ređe.

Ipak, u pojedinim situacijama valunzi mogu da pojavljuju i do kasnih 60-ih, pa čak i ranih 70-ih, a istraživanja pokazuju da žene koje su ranije ušle u menopauzu često imaju duže i intenzivnije valunge.

Noćni valunzi

Kao što i samo ime kaže, noćni valunzi su napadi toplote koji se javljaju tokom sna, a često su praćeni pojačanim znojenjem od kojeg mogu biti mokri pidžama i posteljina.

Dovode do učestalog noćnog buđenja i remete kvalitet sna, što može da dovede do hroničnog umora, slabe koncentracije i preterane razdražljivosti tokom dana.

Kada su u pitanju noćni valunzi, ublažavanje simptoma može se postići uz:

  • Održavanje spavaće sobe prohladnom i dobro provetrenom.
  • Posteljinu od prirodnih materijala kao što je pamuk.
  • Izbegavanj teške večere i napitke s kofeinom pre spavanja.

Kako smanjiti valunge?

Ne postoji magični način uz koji valunzi mogu da nestanu. Upoznati svoje telo i prihvatiti sve promene tokom godina u našem organizmu i uz učenje kako da reagujemo na njih, možemo značajno da poboljšamo kvalitet života i uživamo u svakom danu koji dolazi.

Postoji nekoliko efikasnih načina za ublažavanje valunga, a neki od njih su:

  • Hormonska terapija – Najefikasniji tretman za smanjenje valunga.
  • Biljni suplementi i specijalne kapi za žensko zdravlje– Crvena detelina, neven, hajdučka trava, soja i ekstrakt semena grožđa su posebno efikasni u smanjenju valunga.
  • Promene u ishrani – Izbegavajte začinjenu hranu, alkohol i kofein, jedite više obroka po malo i neka budu lagani i izbalansirani.
  • Fizička aktivnost – Redovno vežbanje smanjuje stres, te ujedno dovodi do smanjenog intenziteta kada se valunzi pojave, a samim tim su i simptomi blaži.
  • Opuštajuće tehnike – Joga, meditacija i duboko disanje značajno smanjuju nivo stresa, što dovodi do ublažavanja valunga.
  • Odgovarajuća garderoba – Slojevito oblačenje omogućava brzo rashlađivanje tokom napada valunga.

Razumevanje valunga, njihovih uzroka i simptoma, kao i primena proverenih metoda za njihovo ublažavanje, može značajno da vam poboljšaju kvalitet života u ovom izazovnom periodu.

Ne zaboravite da volite svoje telo tokom godina koje su pred vama. Valunzi su prirodan deo menopauze, ali ne moraju i ne treba da budu prepreka za normalno funkcionisanje.

No comment

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

2 × five =