covek za temperaturom koga pregledava doktorka

Razne povrede i zdravstvena stanja u organizmu mogu da dovedu do nakupljanja krvi ispod kože, nakon što dođe do pucanja krvnih sudova.

Ovo stanje, čime god da je izazvano, stručno se naziva hematom, a može da se javi kod oba pola, bez obzira na godine. Neki hematomi mogu biti mali i bezbolni, dok drugi, zbog prirode svoje veličine, zahtevaju lečenje.

U nastavku saznajte koje sve vrste hematoma postoje, koliko su opasni kao i na koji način pravilno da ih tretirate uz kreme za cirkulaciju i druge prirodne načine.

Šta je hematom?

Hematomi predstavljaju krvne ugruške ispod površine kože ili u dubljim slojevima tkiva. Nastaju kao posledica pucanja kapilara nakon povrede, operacija ili spontanih unutrašnjih krvarenja.

Hematomi se razlikuju po veličini i ozbiljnosti, te variraju od onih benignih koji prolaze sami od sebe, do onih ozbiljnih koji zahtevaju hitnu intervenciju, kao ne bi narušili zdravlje.

Vrste hematoma i gde se javljaju

Simptomi hematoma uključuju otok, bol i promenu boje kože. Međutim, oni u značajnoj meri variraju u zavisnosti od toga gde su nastali.

Tako prema mestu gde se javljaju, hematome možemo podeliti na:

  • Potkožni hematom – pojavljuje se odmah ispod površine kože posle povrede.
  • Intramuskularni hematom – kao što i samo ime kaže, nastaje unutar mišićnog tkiva, a kao posledica se javljaju otok i bol.
  • Subduralni hematom – javlja se između mozga i unutrašnje strane lobanje. Zbog prirode mesta javljanja, smatra se veoma opasnim i ozbiljnim.
  • Retroperitonealni hematom – nalazi se u trbušnoj šupljini. Problem sa ovom vrstom hematoma je da može da prođe neprimetno, sve dok ne postane opasan po zdravlje.
  • Intraabdominalni hematom – javlja se unutar trbušnih organa i u pojedinim situacijama može da zahteva hitnu medicinsku intervenciju.

U zavisnosti od toga gde se javljaju, hematomi mogu da uzrokuju simptome kao što su:

  • Bol i otečenost
  • Promena boje kože u crvenu, plavu ili ljubičastu boju
  • Nelagodnost i osetljivost na dodir
  • Vrtoglavica, slabost, bol u stomaku ili neurološki problemi – ako se radi o unutrašnjim hematomima

Hematom na glavi od udarca

Povrede glave mogu da dovedu do različitih tipova hematoma, a najpoznatiji su potkožni i intramuskularni hematomi, koji se uglavnom manifestuju kao otok i promena boje kože.

Ipak, u ozbiljnijim slučajevima može da dođe do unutrašnjeg krvarenja, poput subduralnog hematoma, koji zahteva hitnu medicinsku pomoć.

Simptomi koje nikako ne smete ignorisati nakon udarca u glavu su jaka glavobolja, vrtoglavica, mučnina ili dezorijentisanost.

Roditelje posebno plaše padovi i udarci kod dece, koji ponekad jednostavno, ma koliko se trudili, ne mogu da se izbegnu. Tako se često javlja i hematom na glavi od udarca kod dece. On u većini slučajeva prolazi spontano i nije opasan. Međutim, ako dete nakon udarca povraća ili deluje dezorijentisano i pospano, potrebno je da hitno potražite medicinsku pomoć.

Hematom na nozi

Hematomi na nogama mogu da nastanu zbog raznih uzroka. Neki od njih mogu biti udarci, pad ili, pak nakon operativnih zahvata.

Područje gde se hematom javio, može da bude bolno, otečeno i da koža promeni boju. U većini situacija su bezazleni i prolaze sami od sebe. Ipak, obratite pažnju na veličinu hematoma, jer  ako su veći, mogu da zahtevaju medicinsku intervenciju.

Hematom u trudnoći – kako nastaje?

Neretko hematom može da se pojavi i tokom trudnoće. On se formira u materici kao posledica odvajanja posteljice od zida materice.

Hematomi u trudnoći, poznati i kao subhorioni hematomi, mogu da izazovu vaginalno krvarenje, te predstavljaju rizik za trudnoću. Samim tim trudnica treba strogo da miruje, kao i da bude pod pojačanim medicinskim nadzorom.

Da li je hematom opasan?

Kao što ste mogli videti. Većina hematoma nije opasna i prolazi sama od sebe. Ipak, hematomi koji su veliki, ili koji se nalaze u unutrašnjosti tela, ili blizu mozga, mogu da dovedu do raznih komplikacija koje uključuju:

  • Razne infekcije
  • Pritisak na organe
  • Oštećenje tkiva

U tim situacijama, potrebno je potražiti hitnu medicinsku pomoć.

Kako se tretira hematom?

zena sa temperaturom sa mokrom krpom na glavi

Sam način kako ćete tretirati hematom, zavisiće od toga gde se nalazi i koliko je velik. No, postoji osnovno pravilo koje je potrebno ispratiti kada su u pitanju hlađenje i zagrevanje hematoma.

Hlađenje (prva 24-48h): Poznato je da hladne obloge smanjuju otok i bol. Uzmite led, umotajte ga u neku krpu ili drugu tkaninu, i držite na povređenom mestu 10-15 minuta. Isti postupak ponavljajte na svaka dva sata.

Zagrevanje (nakon 48h): Kada prođe akutna faza, nakon dan dva, krenite sa toplim oblozima. Ova vrsta zagrevanja hematoma može da pomogne kako bi se razgradila nakupljena krv, a samim tim i ubrzalo zarastanje. Odličan izbor je i gel sa efektom zagrevanja, koja ujedno podstiče cirkulaciju i ublažava bol.

U slučaju upale i bola, možete koristiti protivupalne lekove, kao što je ibuprofen. Međutim, ako slučaju da patite od poremećaja zgrušavanja krvi, ne preporučuje se da koristite ove lekove na svoju ruku i bez konsultacije sa lekarom.

Biljni preparati i suplementi za resorpciju hematoma

Pored klasičnih metoda lečenja, određeni biljni preparati i suplementi mogu značajno da pomognu kako bi se hematom brže zalečio. Neki od biljnih preparata koji su posebno efikasni imaju u sebi sastojke ili biljke kao što su:

  • Arnika – poznata po svojim protivupalnim svojstvima, često se koristi u obliku gela ili masti za smanjenje otoka i modrica.
  • Kurkuma – sadrži kurkumin, koji ima snažna antiinflamatorna svojstva i može da pomogne u bržem oporavku, a odlična je i za lečenje cirkulacije.
  • Bromelain – enzim iz ananasa koji smanjuje otok i ubrzava razgradnju krvnih ugrušaka.
  • Vitamin C i flavonoidi – jačaju krvne sudove i ubrzavaju regeneraciju kože.
  • Gavez – biljka koja pomaže kod zarastanja povreda i modrica, često se koristi u vidu melema ili obloga.

Kada se javiti lekaru?

Većina hematoma će nakon stavljanja obloga proći sama od sebe. Ipak, ako primetite da je hematom jako bolan, brzo raste, ili propratne simptome kao što su gubitak svesti, povraćanje ili dezorijantisanost i pospanost – ne odlažite odlazak kod lekara. U tom slučaju može postojati sumnja da je došlo do unutrašnjeg krvarenja.

Ponekad ne možemo da sprečimo razne udarce i povrede, a samim tim ne možemo da sprečimo i da se hematom pojavi.

Ipak, pravilno prepoznavanje i tretiranje hematoma može da spreči ozbiljne komplikacije, te je uvek bolje da se preventivno konsultujete sa lekarom, čak i bez simptoma koji ukazuju na opasnost, ako primetite da se on uvećava ili da ne prolazi duže vreme.

No comment

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *