Upala prostate, prostatitis, je najčešće postavljena urološka dijagnoza i od ove infekcije oboli oko 8% muške populacije bar jednom u životu. Prostatitis različitog uzroka može pogoditi muškarce svih starosnih grupa.

Da biste bili upoznati sa svim aspektima ovog čestog oboljenja, da biste znali kako da ga prevenirate i lečite, u nastavku teksta vam predstavljamo sve što treba da znate o prostatitisu i problemima prostate uopšte.

Šta je prostata?

Prostata je mala žlezda, veličine oraha, teška od 15g do 25g, koja je deo muškog reproduktivnog sistema. Ona se nalazi ispod bešike, oko gornjeg dela uretre, cevi kroz koju mokraća prolazi iz bešike. Prostata ima ključnu ulogu u proizvodnji semene tečnosti koja je neophodna za ishranu i transport spermatozoida. Zdrava prostata je važna za normalno funkcionisanje reproduktivnog sistema i od nje zavisi sveukupan život i funkcionisanje muškarca.

Gde se nalazi prostata?

Prostata se nalazi ispod mokraćne bešike, a ispred rektuma. Okružuje deo uretre, što znači da svaki problem sa prostatom može uticati na mokrenje, jer povećana prostata može vršiti pritisak na mokraćnu cev. To je jedan od razloga zašto mnogi muškarci sa problemima prostate doživljavaju poteškoće sa mokrenjem.

Šta smeta prostati?

Postoji nekoliko faktora koji negativno utiču na zdravlje prostate:

  • Loša ishrana, bogata masnoćama i niskim unosom vlakana, može doprineti problemima sa prostatom.
  • Nedostatak fizičke aktivnosti, dugo sedenje i gojaznost mogu povećati rizik od bolesti prostate, uključujući upalu.
  • Infekcije, posebno bakterijske, najčešći su uzročnici prostatitisa.
  • Hormonske promene i starost takođe igraju značajnu ulogu u zdravlju prostate. Sa starenjem, prostata prirodno raste, što može dovesti do benignih problema, ali u nekim slučajevima i ozbiljnijih stanja, poput prostatitisa.

Problemi sa prostatom

Problemi sa prostatom nisu neuobičajeni, naročito kod starijih muškaraca. Najčešći problemi su benigna hiperplazija prostate (uvećanje prostate), prostatitis (upala prostate), i ređe, rak prostate. Prostatitis je najčešće oboljenje, veoma je neprijatno i bolno i značajno utiče na kvalitet života.

Prostatitis – šta je to i koji su uzroci?

Prostatitis je upala prostate koja može biti izazvana bakterijskom infekcijom, ali se često javlja i bez jasnog uzroka. Postoje različiti oblici prostatitisa:

  • akutni bakterijski prostatitis (Proteus, Stafilococcus)
  • hronični bakterijski prostatitis
  • nebakterijski prostatitis (poznat i kao hronični sindrom bola u karlici)

Svaka od ovih vrsta prostatitisa ima različite uzroke i tretmane, ali zajedničko za sve je da izazivaju upalu i iritaciju prostate.

Prostatitis – simptomi

Simptomi prostatitisa mogu varirati u zavisnosti od vrste, ali obično uključuju:

  • osećaj bola u donjem delu stomaka ili leđa,
  • bol tokom mokrenja,
  • učestalo mokrenje, posebno noću,
  • slab ili isprekidan mlaz urina,
  • osećaj pečenja prilikom mokrenja
  • bolovi u testisima

U slučaju akutnog bakterijskog prostatitisa, simptomi mogu biti intenzivni i uključivati groznicu, bol u zglobovima i mišićima, što zahteva hitan medicinski tretman.

muskarac-kod-doktora

Hronični prostatitis često ima manje izražene simptome, ali može trajati duži vremenski period, uz povremene epizode intenzivnijeg bola i nelagodnosti.

Lečenje prostatitisa

Lečenje prostatitisa zavisi od uzroka i vrste upale. U slučaju bakterijskog prostatitisa, antibiotici su najčešće propisana terapija. Važno je da se tretman antibioticima završi u celosti, čak i ako simptomi nestanu, kako bi se sprečio povratak infekcije. Ponekad je potrebno nekoliko nedelja lečenja antibioticima da bi se u potpunosti eliminisala infekcija.

Za nebakterijski prostatitis, tretman je složeniji, jer uzrok nije jasno definisan. Lekari često preporučuju lekove za ublažavanje bola, kao što su nesteroidni antiinflamatorni lekovi (npr. ibuprofen), topli oblozi i promene u načinu života, poput izbegavanja hrane i pića koja mogu iritirati prostatu (npr. kofein, začinjena hrana, alkohol). Veliki uticaj u lečenju prostatitisa ima fitoterapija i biljne kapi koje sadrže sve aktivne sastojke prirodnog bilja za zdravlje prostate.

Fortis-kapi

 

Najbolji lek za prostatitis

Ne postoji jedan „najbolji lek“ za prostatitis, jer efikasnost tretmana zavisi od uzroka upale. Ipak, kada je bakterijska infekcija prisutna, antibiotici su prvi izbor lečenja. U slučaju nebakterijskog prostatitisa, terapija može uključivati kombinaciju lekova za bol, alfa-blokatora (lekovi koji pomažu opuštanju mišića prostate i olakšavaju mokrenje) i fizioterapije. Takođe, neki muškarci prijavljuju olakšanje simptoma kroz smanjenje stresa, fizičke vežbe, pa čak i masažu prostate.

Uz pravilnu ishranu, redovan san, fizičku aktivnost i suplementaciju u vidu biljnih kapi, mogu se postići značajni rezultati i prevenirati dalja oboljenja prostate.

Prevencija prostatitisa

Preventivne mere za smanjenje rizika od prostatitisa uključuju održavanje zdrave telesne težine, izbegavanje predugog sedenja, što može vršiti pritisak na prostatu, kao i izbegavanje hrane koja može iritirati prostatu, kao što su začinjena jela, kafa i alkohol. Takođe, redovni pregledi kod urologa su ključni za rano otkrivanje i lečenje svih problema sa prostatom.

Preventivnim metodama možete sprečiti brojna oboljenja prostate, zato posvetite punu pažnju ovom organu od kojeg u velikoj meri zavisi kvalitet života svakog muškarca.

No comment

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

six − three =