Reuma je svima poznato oboljenje, mada je u narodu retko poznata i činjenica da ovaj termin zapravo može obuhvatiti više od stotinu sličnih bolesti. Ono što im je svima zajedničko, jeste da zahvataju zglobove, mišiće i vezivno tkivo, a najčešće su zastupljeni reumatoidni artritis, giht, osteoartritis i lupus.
Ostanite do kraja teksta sa nama i saznajte koji je najbolji lek za reumu i kako se ona leči prirodnim putem.
Reumatske bolesti i njihovi uzroci
Reumatske bolesti su veoma složene, uzrok im je gotovo nepoznat, ali njihovom nastanku može doprineti više različitih faktora – poput nezdravog načina života, raznih infekcija, i genetskih predispozicija. Sigurno ste bar jednom čuli da je neko nasledio reumu od svojih roditelja, ali genetska predispozicija ume da bude diskutabilna u slučaju reume. Ukoliko je neko u vašoj porodici imao reumu, to ne mora nužno da znači da će se bolest razvijati dalje u krugu porodice.
Određeni geni ukazuju na povećane šanse za oboljenje, ali naročito ukoliko se kombinuju sa dodatnim faktorima rizika, poput infekcija, pušenja ili konstantnog stresa. Samim tim, ukoliko se vodi računa o ishrani i uopšte zdravom načinu života, izgledi za razvoj reumatskih bolesti se mogu značajno umanjiti.
Veoma je važno identifikovati ovu bolnu i neprijatnu bolest u što ranijim fazama, pa je stoga lečiti temeljno i uvoditi promene u ishrani, kretanju i ostalim živornim navikama. Poteškoće sa pokretljivošću su veoma čest simptom, ali postoje mnogi načini da se nelagodnost olakša, počevši od upotrebe gelova za reumu na prirodnoj bazi, biljnih krema, čajeva, kao i lekova i redovne fizioterapije.
Prvi simptomi reume
Iako postoji veliki broj reumatskih oboljenja, pojedini simptomi su im svima zajednički. Kako i u slučaju mnogih drugih autoimunih ili neuroloških bolesti, simptomi reume su obično suptilniji na početku, dok vremenom postaju sve izraženiji. Neki od prvih znakova uključuju ukočenost u zglobovima, koju prate povremeni bol ili oticanje. Na primer, reumatoidni artritis uglavnom zahvata zglobove, i obično počinje od manjih zglobova na šakama i stopalima.
Obolelima od reume je jutro često naročito bolno, zato što su zglobovi mirovali čitave noći i ujutru umeju da budu posebno upaljeni i ukočeni. Ova jutarnja, a ponekad i celodnevna ukočenost, ograničava pokretljivost i učestvovanje u svakodnevnim aktivnostima, pa je veoma važno posvetiti se redovnom radu na suzbijanju bolesti i ostati dosledan vežbama i terapiji kojima se umanjuje bol i vraća kvalitet života.
Sledeći simptom se javlja kao posledica upale. Naime, zglobovi često otiču, postaju topli i veoma osetljivi na dodir. Kao što to biva u svim situacijama kada dođe do upala, i ovakve upale pratiće izraženi umor i malaksalost, a u krajnjem slučaju može doći i do povišene telesne temperature.
Iz ovih razloga je pravovremeno prepoznavanje simptoma veoma važno. Ranim uočavanjem simptoma i preciznom dijagnozom se brzo uspostavlja terapija i sprečavaju se ozbiljne posledice i deformacije zglobova.
Simptomi reume u nogama
Reumatoidni artritis i osteoartritis su dva tipa reumatoidnih bolesti koje često zahvataju noge. Artritis uglavnom oštećuje kukove, kolena, gležnjeve i stopala, dok osteoartritis može zahvatiti bilo koji zglob, pa čak i kukove i donji deo kičme, te su stoga bolovi u nogama neizbežni.
U zavisnosti od obolelog dela tela, simptomi će varirati, ali se skoro uvek mogu očekivati ukočenost i otečenost tih zglobova. Na primer, ukoliko vaš posao zahteva od vas da uprkos oboljenju dugo sedite u jednom položaju, ovo bi moglo pojačati učestalost i intenzitet bolova i ukočenost u kolenima i kukovima. U slučaju da dođe do zapaljenja zglobova, može se očekivati oticanje i crvenilo u predelu upale.
Sa druge strane, osteoartritis je degenerativno oboljenje zglobova, koje uzrokuje oštećenje hrskavice koje postepeno sve više smanjuje pokretljivost zgloba. S obzirom na to da se javlja na većim zglobovima, poput kolena, bol u nogama ume da bude izuzetno jak, a ukoliko se ne tretira, oštećenje može dovesti do potpune nepokretnosti i invaliditeta.
Kod reume je veoma važno da na vreme odredite tip bolesti, pa u skladu sa time dobijete preciznu dijagnozu i terapiju, koje će omogućiti da se nosite sa bolešću na najefikasniji način i sprečite njeno napredovanje.
Kod dugih reumatskih bolesti deformacije prstiju i stopala su vrlo česta pojava, tako da je ključno držati se propisane terapije i truditi se oko dodatnih faktora koji mogu olakšati život sa reumom, bilo da su to herbalni gelovi, čajevi, redovno plivanje, joga ili fizikalna terapija.
Koje analize krvi uraditi za reumu?
Kao što smo već naglasili, precizna dijagnoza igra najbitniju ulogu u daljem tretmanu oboljenja. Ukoliko ste prepoznali neke od simptoma, i sumnjate na reumu, neophodno je da odete u laboratoriju i uradite sledeće analize krvi:
- Brzina sedimentacije eritrocita (SE);
- C reaktivni protein (CRP) – zajedno sa SE predstavlja marker zapaljenja koji može ukazati na aktivnost bolesti u telu;
- Reumatoidni faktor( RF);
- Anticitrulinska antitela (nti- CCP antitela) – ovo je veoma specifičan test za rano otkrivanje reumatoidnog artritisa.
Nikako ne bi škodilo odraditi kompletnu krvnu sliku, jer na taj način možete otkriti anemiju i druge promene uzrokovane reumom. Takođe, postoje i drugi definisani nalazi koje biste odradili kod reumatologa, a koji pomažu utvrđivanju što tačnije dijagnoze oboljenja.
Šta je reuma faktor?
Reumatoidni faktor (RF) je vrsta proteina imunog sistema koji je autoantitelo, što znači da on pogrešno prepoznaje zdrave ćelije kao štetne i potom ih napada. Samim tim, ukoliko imamo povišen nivo reuma faktora u krvi, jedna od mogućih dijagnoza bi mogla biti jedno od mnogih autoimunih stanja, a među kojima je i reumatoidni artritis.
Ipak, povišeni RF nikako ne treba uzimati kao precizan indikator bolesti, jer je on prilično nepoverljiva stavka i može se javiti u nekim rezltatima i potpuno zdravih ljudi. Takođe, dešava se i da oboleli od različitih vidova reumatizma imaju sasvim normalan RF.
Bez obzira na to, RF ne treba uzimati zdravo za gotovo i ovaj test je uvek potrebno odraditi kako bi se dijagnostikovalo autoimuno stanje.
Šta je najbolje za reumu?
Dakle, s obzirom da postoji veliki broj reumatskih oboljenja, lečenje će uvek zavisiti od tipa i težine bolesti. Međutim, kako su im uzroci bolova u velikom broju slučajeva zajednički, postoje i metode i prirodni lekovi koji su univerzalno korisni u borbi sa reumatskim oboljenjima, a najbolji lek za reumu je kombinacija svih tih metoda.
Fizioterapija i rehabilitacija su preporuka svakog lekara za jačanje mišića i poboljšanje pokretljivosti zglobova. Pogotovo za one obolele od blagih oblika reume, koji dolaze kao posledica starenja, redovne vežbe kod kuće umeju da donesu pravo olakšanje od bolova.
Takođe, plivanje je savršena aktivnost za sve zglobove, jer ih pored aktivacije i rasterećuje od svakodnevne težine i pritiska van vode. Treba napomenuti da svako oštećenje zglobova, bol i otežana pokretljivost razumljivo utiču na povećanje telesne težine. Nažalost, kako svaki kilogram dodatno opterećuje zglobove, potrebno je dodatno posvetiti pažnju tome da se težina održi pod kontrolom, kako bi se ovo dodatno opterećenje sprečilo.
Za reumatska oboljenja se često preporučuju i razne obloge, počevši od običnih hladnih i toplih obloga za olakšavanje otečenosti, pa do raznih biljnih kombinacija koje izvlače otok i bol, i olakšavaju pokretnost zglobova. Kombinacije lekovitog bilja u melemima ili čajevima mogu da se pokažu veoma opuštajućim. Čaj od đumbira ili mleko sa kurkumom se često preporučuju zbog svog antiupalnog dejstva, a pored toga i kopriva u svim oblicima, kao i crna ribizla, koja predstavlja savršeni antioksidans. Naravno, kao što je slučaj sa svim prirodnim preparatima, neophodni su istrajnost i redovna upotreba tinktura, melema ili čajeva za koje se odlučite da će vam najviše koristiti.
Čajevi i vitamini u kombinaciji sa zdravom ishranom, koja mora biti obogaćena omega-3 masnim kiselinama i antioksidansima, omogućiće vašem telu sve neophodne supstance da se izbori sa ovom kompleksnom bolešću, a uz to se preporučuje redovno mazanje kreme za cirkulaciju kako bi smanjile tegobe.
Reuma zaista jeste složeno stanje koje pre svega zahteva posvećenost i istrajnost u lečenju. Uz tačno određenu terapiju, zdrave životne navike i dobru ishranu, simptomi će se smanjiti, a samim tim i kvalitet života poboljšati.
No comment